МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Кафедра патологічної анатомії

публічна інформація

Міжнародна співпраця

У відповідності до «Стратегії інтернаціоналізації Сумського державного університету на 2019 – 2025 роки», кафедра патологічної анатомії Медичного інституту бере активну участь у розвитку міжнародної співпраці університету.

Щороку викладачі, аспіранти та студенти кафедри збагачують свої знання та практичні навички завдяки участі у програмах академічної мобільності, міжнародних наукових проєктах та наукових конгресах і форумах.

Історія міжнародної співпраці

Європейське товариство патології

Розвиток міжнародної співпраці започаткував завідувач кафедри проф. Анатолій РОМАНЮК, який брав участь у Конгресах Європейського товариства патології (ЄТП) ще у 1997 та 1998 роках (м. Копенгаген, м. Маастріхт). Значним поштовхом до розвитку міжнародної активності кафедри патологічної анатомії стала реєстрація членами ЄТП проф. А. Романюка та асистента Р.Москаленка у 2011 році. Р.Москаленко взяв участь у XXIVКонгресі ЄТП у м. Прага (Чехія), де вперше виступав з постерною доповіддю. З 2016 року участь представників кафедри у Конгресах ЄТП стала регулярною і делегація щороку кількісно зростала, тепер уже за рахунок аспірантів (Конгреси ЄТП у мм. Кьольн (2016), Амстердам (2017), Більбао (2018), Ніцца (2019). Цьому немало сприяла наявність тревел-грантів від ЄТП, які здобували молоді науковці– М. Линдін, Р. Москаленко, А. Піддубний, В. Сікора, Н. Гирявенко, О. Коломієць. У рамках участі у роботі Конгресів проводилися усні (проф. Романюк А.М та аспірант А. Піддубний) та постерні доповіді. Співпраця під егідою ЄТП продовжилася участю представників кафедри у конкурсі з отримання стажування Giordano Fellowshipі перемогою в ньому доц. Романа Москаленка у 2019 році. На жаль, пандемія вірусу SARS-Cov-19змінила формат проведення офіційних заходів і Конгреси 2020 (Глазго – проведений) та 2021 (Гьотеборг – планується)) перейшли у режим «онлайн».

 

Семінари Зальцбургзької та Клівлендської Клінік (Відкритий Медичний Інститут Австро-Американської Фундації за підтримки фонда Сороса)

Проф. А. М. Романюк також започаткував участь у семінарах з патології Відкритого Медичного Інституту (м. Зальцбург) Австро-Американської фундації у 2013 році. Інші представники кафедри патологічної анатомії долучилися до участі у роботі семінарів з патології у 2017 році (М. Линдін та Є. Кузенко). У 2019 та 2021 рр. (останній рік – віртуально) можливість взяти участь у семінарах отримав Р. Москаленко. Участь у заходах, які проводяться Відкритим Медичним Інститутом Австро-Американської Фундації збагачують учасників сучасними знаннями та цінними зв’язками з колегами.

Активно розвивається співпраця кафедри патологічної анатомії з ЗВО Швеції, Німеччини, Італії та Словаччини.

 

Співпраця з Університетом Умео, Швеція

Початок продуктивної співпраці між Університетом Умео та СумДУ поклав Р.А.Москаленко, який вперше стажувався у шведському ЗВО у 2015 році (впродовж 9 міс) у проєкті «Nanoguard»рамкової програми 7Європейської комісії. Тривале стажування дозволило розвинути стійку взаємодію з представниками Департаменту медичної біохімії та біофізики Університету Умео, згодом розширивши їх у виграних 2 проєктах Erasmus+ КА1 у 2017-2019 рр та 2020-2022. За цими проєктами проводиться академічна мобільність аспірантів – від кафедри патологічної анатомії брали участь Артем Піддубний (2018-2019) та Олена Дяченко (2020-2021) та викладач Роман Москаленко (2019). У 2018 році Роман Москаленко отримав підтримку 6-місячного постдокторського дослідження від Шведського інституту. Проведення сумісних досліджень дозволило опублікувати серію робіт у наукових рецензованих виданнях з високим імпакт-фактором, взяти участь у сумісній подачі заявок на наукові гранти. Вершиною міжуніверситетської співпраці є створення разом з групою проф. Томаса Борена україно-шведського дослідницького центру SUMEYA (https://sumeya.med.sumdu.edu.ua/).

 

Співпраця з Університетом Дуйсбург-Ессен, Німеччина

Ефективна співпраця з німецьким Університетом Дуйсбург-Ессен почалася 5 років тому і нині її результати включають спільні публікації у високорейтингових наукових виданнях та участь у симпозіумах, стажування представників кафедри патологічної анатомії в інституті Анатомії Університету Дуйсбург-Ессен, отримана у 2020 році програма академічної мобільності Erasmus+ KA1. Основну роль у розвитку співпраці з науковою групою проф. Б. Зінгера відіграють Микола Линдін (отримані проєкти від DAAD для стажування в 2017 р. та 2018 р.) та Владислав Сікора (виконував проєкт DAAD у 2019 р.). Плодом тісної співпраці між ученими двох країн є сумісна публікація монографії «Молекули клітинної адгезії раково-ембріонального антигену (CEACAMs)» (2020 р.).

 

Співпраця з Університетом Фоджа, Італія

Участь Владислава Сікори у стажуванні за програмою Erasmus+ KA1 (рівень аспірантів) між СумДУ та Університетом Фоджа, Італія, започаткувала співпрацю кафедри патологічної анатомії з структурами цього університету. Це дозволило проводити спільні дослідження, які мають подальший розвиток і непогані перспективи. Результатом співробітництва стало отримання Владиславом Сікорою можливості проводити наукові дослідження в Університеті Фоджа за програмою постдокторських досліджень у період 2021-22 рр.

 

Співпраця з Університетом ім. Я. Шафарика, Кошице, Словаччина

Наукова співпраця Медичного інституту Сумського державного університету і Університету ім. Я. Шафарика (Словаччина) розвивається завдяки зусиллям Наталії Гринцової. Вона отримала можливість стажування в медичному факультеті словацького університету. Проведені Н. Гринцовою наукові дослідження закладають фундамент для подальшої співпраці між ЗВО з перспективою нових наукових та освітніх проєктів.